PLAN ROZWOJU KOSZYKÓWKI NA BIAŁOŁĘCE

 

Za nami dwa bardzo udane, dobrze przepracowane obozy sportowe. Było dużo radości, dużo zabawy. Teraz wracamy do pracy w naszej dzielnicy prezentując nasz pomysł na rozwój koszykówki na Białołęce. Zapraszamy Was do przeczytania i jego oceny.

✅ Obecną sytuację klubu można nazwać „nowym otwarciem”. Nasi dotychczasowi wychowankowie ruszyli w wielki świat, a my cieszymy się, że nowe pokolenie młodych adeptów koszykówki chce iść w ich ślady i w trakcie treningów wylewa hektolitry potu. Na nasze zajęcia przychodzi obecnie blisko setka fantastycznych dzieciaków. Do rozgrywek ligowych (WOZKosz) zgłosiliśmy chłopców z rocznika 2010. Cieszy nas ich entuzjazm i zaangażowanie oraz zwycięstwa. Na pierwszy turniej pojechały również dziewczyny z tego rocznika, a na swoją szansę czekają również nasi młodsi wychowankowie.
?  
✅ Białołęka to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dzielnic w Warszawie. Na przestrzeni ostatnich 25 lat liczba jej mieszkańców wzrosła czterokrotnie, z 34 do ponad 130 tysięcy. Białołęka to również bardzo młoda dzielnica. W naszych szkołach uczy się tysiące fantastycznych dzieciaków. Naszym obowiązkiem, jako trenerów i działaczy, jest stworzyć im możliwości do uprawiania sportu, choć bardziej zasadnym byłoby napisać „pomóc im spełnić ich marzenia”. Bo przecież ci młodzi ludzie je mają! Być może chcą być jak LeBron James czy Michael Jordan. Może marzą by kiedyś grać jak Marcin Gortat, Mateusz Ponitka, czy Adam Waczyński… Chcą uprawiać koszykówkę i być coraz lepsi w tym co robią! Chcemy im pomóc w spełnieniu tych marzeń. Mamy na to plan!

✅ Nasz Klub widzimy jako organizację, która zaraża koszykówką i trenuje młodzież wszystkich roczników szkolnych. Chcielibyśmy, aby nasi wychowankowie błyszczeli na arenie ogólnopolskiej. Jesteśmy i w przyszłości nadal mamy zamiar być wizytówką Białołęki. Możemy to osiągnąć, bo już to robiliśmy! Teraz zrobimy to jednak jeszcze LEPIEJ!!!

✅ Każde przedsięwzięcie wymaga planu działania. Dalej wszystko zależy od zaangażowania wykonawców, a tego nam nie brakuje. Udowodniliśmy to organizując półfinałowy turniej Mistrzostw Polski, który odbył się w tym roku na hali BOS przy ul. Światowida (21-23. maja). Nasz projekt to struktura oparta o cztery filary:

? „UKS BIAŁOŁĘKA: 1ST STEP” – TRENINGI DLA POCZĄTKUJĄCYCH

W założeniu mają to być zajęcia dla chłopców oraz dziewczynek począwszy od pierwszej klasy szkoły podstawowej organizowane w wybranych szkołach na terenie całej Białołęki. Ich celem będzie zachęcenie jak największej grupy dzieci i młodzieży do amatorskiego uprawiania koszykówki. Priorytetem będzie tutaj trening ogólnorozwojowy oraz koszykarski w atmosferze niezobowiązującego współzawodnictwa i dobrej zabawy.

Uczestnicy zajęć „1ST STEP” będą obserwowani przez naszych trenerów. Wybrane młode osoby dostaną zaproszenia na treningi sekcji UKS Białołęka biorących udział w rozgrywkach organizowanych przez Warszawski Okręgowy Związek Koszykówki oraz Polski Związek Koszykówki. Będą miały również okazję pokazać się
na turniejach, do których zgłosimy nasze drużyny.

? „UKS BIAŁOŁĘKA: BASKET LIGA” DLA UCZESTNIKÓW WSZYSTKICH TRENINGÓW

Sensem sportu nie jest sam trening, ale w pierwszej kolejności rywalizacja. To podczas niej kształtuje się charakter człowieka i jesteśmy w stanie dowiedzieć się o sobie czegoś więcej: co potrafimy, w czym jesteśmy naprawdę dobrzy, a które elementy sportowego rzemiosła wymagają zwrócenia większej uwagi. Jako organizatorzy treningów „1ST STEP” chcemy stworzyć naszym podopiecznym okazję do sprawdzenia się, skonfrontowania z uczestnikami innych grup treningowych. Każdy trenujący w naszych grupach, ale również osoby z zewnątrz, będzie miał możliwość zgłoszenia się do ligi dla dzieci. Po przydzieleniu do konkretnej grupy wiekowej oraz drużyny dostanie szansę zaprezentowania swoich umiejętności na boisku. Dla nas, jako działaczy i trenerów UKS Białołęka, będzie to oczywiście również okazja, żeby spotkać i zachęcić do trenowania w klubie uzdolnione dzieci i młodzież.

? „UKS BIAŁOŁĘKA: SEKCJE” KLUBU UKS BIAŁOŁĘKA WARSZAWA

Zarówno zajęcia „1ST STEP”, jak również „BASKET LIGA” mają finalnie na celu rozwój naszych sekcji uczestniczących w regularnych rozgrywkach młodzieżowych. To dzięki wcześniej opisanym działaniom mamy nadzieję na poszerzenie ich składu osobowego oraz jakościowego. W sezonie 2020/2021 nasze barwy reprezentowali chłopcy z rocznika 2010. Uczestniczyli w organizowanych przez WOZKosz rozgrywkach U11M „Fun” zajmując solidne 3. miejsce. Prócz tego wzięli udział w turnieju w Bydgoszczy.

Do chłopaków powoli dołączają dziewczyny. Swój chrzest bojowy przeszły podczas czerwcowego turnieju w Zambrowie. Efekt można uznać za zadowalający.

Obie grupy będą nadal reprezentowały nasz klub i dzielnicę. Na swoją szansę czekają już młodsze roczniki. O ich uczestnictwie w rozgrywkach będziemy decydowali już w grudniu 2021 roku.

? GRUPY „UKS BIAŁOŁĘKA: SENIOR” CZYLI BUDUJEMY NASZĄ BIAŁOŁĘCKĄ SPOŁECZNOŚĆ KOSZYKARSKĄ!

Każde dziecko musi mieć wzór do naśladowania. W pierwszych kilkunastu latach życia takim wzorem są rodzice. To oni zachęcają swoje pociechy do uprawiania sportu, pokazują, że może być czymś bardzo ważnym w ich życiu, wreszcie sami prowadzą na zajęcia i wspierają podczas treningów i meczów. Jeżeli wszystko zaczyna się od pasji do konkretnej dyscypliny, to trzeba ją pielęgnować i rozwijać. Dlatego chcemy, aby jak najwięcej dorosłych mieszkańców naszej dzielnicy miało możliwość gry w koszykówkę i aby to nasz ukochany „basket” był potem pierwszą opcją wyboru dla ich dzieci. Rodzic-koszykarz w pierwszej kolejności zaprowadzi dziecko na zajęcia z koszykówki.

Naszą akcję skierowaną do dorosłych rozpoczęliśmy już w maju. W organizowanych przez nas treningach uczestniczy co tydzień kilkanaście osób. Mamy nadzieję, że po wakacjach będzie ich coraz więcej i jeden trening w tygodniu to będzie zwyczajnie za mało.

✅ Mamy świadomość, że to co nas czeka, to co wzięliśmy na swoje barki, to spore wyzwanie. Będziemy zabiegać o pomoc na wszelkich poziomach. Wierzymy, że finalnie stworzymy organizację godną Dzielnicy Białołęka.

NIE WYMIĘKA! BIAŁOŁĘKA!!